Vývoj koní a poníků v Evropě a v Asii

26. června 2012 v 16:13 | Kessy |  Články o koních
Původní koně, kteří se dostali do Evropy a Asie během dob ledových, se rozčlenili do čtyř primitivních typů, ze kterých se vyvinula všechna dnes známá plemena.
1. V Mongolsku vznikl kůň Převalského. Tohle zvíře velikosti poníka je typickým představitelem ,,primitivních koní´´. Je plavě zbarvený, s černým ( tzv. úhořím ) pruhem na zádech, jako mají např. fjordové nebo huculové, má vztyčenou hřívu a velkou těžkou hlavu. Tihle poníci pořád existují, můžeme je vidět v zoologických zahradách a v rezervacích ( např. v ZOO Praha) .
2. Západně od Kaspického moře žil tarpan, štíhlé, lehce stavěné zvíře s šedivou srstí, která se v zimě měnila doběla. Tarpan už vyhynul, ale vědci vykřížili moderní formu tarpana z poníků, kteří mu byli velmi podobní, a tak se dnes v Polsku nachází stádo tarpanů.
3.Na severu Skandinávie se vyskytoval lesní kůň. Tohle plemeno, charakteristické těžkou tělesnou konstitucí, silnýma nohama a širokými kopyty, sice vymřelo, ale je považováno za předchůdce všech evropských chladnokrevných plemen.
4.Čtvrtý typ primitivního koně, tzv. tundrový kůň, se proháněl po Sibiři. Do dnešních dnů sice také nepřežil, ale bílí jakutští koně, kteří žijí na Sibiři, jsou pravděpodobně jeho potomci.

Zdroj : Kniha Poznej svého poníka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama