Něco málo z historie

26. června 2012 v 14:46 | Kessy |  Články o koních

Každý živočišný druh má předky, kteří žili před stovkami a tisíci let, a ani poníci či koně nejsou výjimkou.
Ačkoli je na světě tolik různých plemen a typů koní a poníků, všichni jsou potomci jednoho předka. První nám známý žil před 60 miliony let v Severní Americe. To je ale vážně dávno! Vědci nazývají tohohle předchůdce dnešních koní a poníků Eohippus neboli ,,kůň úsvitu´´. Nevypadal ovšem moc jako dnešní koně. Za prvé byl maličký, dosahoval velikosti lišky. A také neměl kopýtka. Na předních nohou měl čtyři prsty jako kočka nebo pes a na zadních nohou měl prsty tři. Jeho ocas vypadal spíš jako kravský - s chomáčkem žíní na konci - a živil se spíš okusováním stromů a jiných rostlin než spásáním trávy.
Během milionů let se tohle malé zvířátko začalo víc podobat koňovitým, jak je známe dnes. Téhle proměně se říká evoluce. Vyrostl a postupně mu zakrňovaly jednotlivé prsty, až mu nakonec zůstal na každé noze jen jeden prst - kopyto. Malý výrůstek na vnitřní straně nohou koní a poníků, který nazýváme ,,kaštánek´´, je podle všeho pozůstatkem jednoho ze zmizelých prstů. Změnily se mu také zuby- přizpůsobily se, aby mohl kůň spásat trávu. Krk se mu prodloužil a oči se posunuly nahoru a do stran, takže dnešní koně vidí stejně dobře nahoru, dopředu i do stran. Ocas se mu přeměnil na dnešní dlouhý ohon s žíněmi. A tak se, před ,,pouhým´´ jedním milionem let, objevil první moderní kůň, odborně nazývaný Equus caballus.
Konj (Equus caballus) - Picture 
Během ledových dob, které zasáhly svět, se Equus caballus přestěhoval ze Severní Ameriky do Evropy a Asie. Přibližně před 10 000 lety koňovití v Severní Americe vymřeli a nevyskytovali se tu až do 16. století, kdy je s sebou přivezli španělští dobyvatelé. Španělští koně se tak stali předky všech amerických plemen i divokých koní toulajících se na Západě, kterým se říká mustangové.

Zdroj : Kniha Poznej svého poníka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama