Koně v ohnivé výhni: drsný španělský zvyk nešetří lidi ani zvířata

15. června 2012 v 19:50 | Kessy |  Koňská videa a zajímavosti

Přes den to 17. ledna v San Bartolome de Pinares vypadá úplně normálně. Muži i ženy chodí po okolí vesnice a poklidně sbírají suché větve. Někteří zajíždějí koně, jiní odpočívají, většina ale popíjí. Po západu slunce se ale atmosféra zcela změní.
Muži, posílení kořalkou a vínem, nasednou na koně a přijedou na nich před místního kněze. Ten koním i jejich pánům požehná svěcenou vodou a pak koně najednou do plamenů. Obrovskými ohništi, z nichž šlehají vysoké plameny, proskakují jezdci s odvahou, která nám může připadat sebevražedná. Koně se sice ohňů bojí, ale paty a ostruhy jezdců je přimějí k chování, ke kterému by se normálně neodvážili.
Této oslavy odvahy se každoročně zúčastní přes 700 koní. Cválají v plné rychlosti vesnicí, kopyty rozhazují rozžhavené uhlíky a jejich jezdci při tom přímo za jízdy popíjí další alkohol. Svátek se v místě svého konání nazývá Luminaries - neboli Svátky světla. Poslední dobou na něj míří i spousty cizinců - láká je jedinečná atmosféra, temperamentní španělská hudba a bujaré oslavy, které začínají vždy ve 22:30, kdy skončí samotné jízdy. Z vater se pak stanou příjemně hřející ohniště, na nichž si lidé opékají maso a párečky chorizo; zakusují to typickým černým pudingem.

Tato výjimečná tradice se zrodila v polovině 16. století. Tehdy měla symbolicky ochraňovat lidské i zvířecí obyvatele vesnice před vším špatným. Právě kvůli koním a dalšímu domácímu zvířectvu se koná 17. ledna, kdy se slaví sv. Antonín - patron všech zvířat. Tento světec se narodil v Egyptě a většinu života strávil prosazováním tehdy relativně netradičního pohledu, že zvířata jsou božím stvořením stejně jako lidé.
http://national-geographic.cz.imag3box.com/wp-content/uploads/gallery/kone-v-plamenech/is40049442.jpg
Tato slavnost patří k tradicím, které zřejmě už dlouho nepřežijí. Nad každým ročníkem se vznáší přízrak nuceného ukončení. Staví se proti ní řada aktivistů i organizací za zvířecí práva. Paradoxní situace, kdy ochránci zvířat chtějí zlikvidovat svátek ochránce zvířat, je dobrou ukázkou toho, jak spolu ve Španělsku stále ještě válčí tradice a moderna....
http://national-geographic.cz.imag3box.com/wp-content/uploads/gallery/kone-v-plamenech/is40050417.jpg

http://national-geographic.cz.imag3box.com/wp-content/uploads/gallery/kone-v-plamenech/is40050585.jpg

http://national-geographic.cz.imag3box.com/wp-content/uploads/gallery/kone-v-plamenech/is40051019.jpg

Zdroj článku : http://www.national-geographic.cz

Můj názor :
Dobře, beru dodržování tradicí, ale takto ?!! Vždyť ty koně při této tradici trpí....
Nevím, jak by bylo těm lidem, kdyby museli někam kam nechtějí a bojí se toho. A tak to mají i ti koně, bojí se toho ohně. Zdá se mi to zbytečně kruté nutit je dělat něco z čeho mají strach....
P.S. A jaký je Váš názor na tento španělský zvyk ?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama